„Наследството на занаятчията: 15 истории от музей Етър“ е представена в Хърватска

Публикувана на 19.05.2025 в 15:42

Гостуваща изложба „Наследството на занаятчията: 15 истории от музей Етър“ бе открита в музея „Старо село“ в Кумровец

Otvorena je gostujuća izložba „Baština obrtnika: 15 priča iz Muzeja Etar“

Оригинална публикация, с чиито превод на български език може да се запознаете по-долу.

В събота, 10 май 2025 г., в Етнографския музей на открито „Старо село“ в Кумровец бе открита гостуващата изложба „Наследството на занаятчията: 15 истории от музей Етър“. Това уникално културно сътрудничество с Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – Габрово, България, отдава почит на богатото занаятчийско наследство и цели да пробуди съвременен интерес към занаятите – както като културно богатство, така и като възможна професионална насоченост.

Изложбата представя 15 традиционни занаята и домашни занятия от епохата на Българското възраждане и годините след него, чрез вълнуващи разкази и интерактивни преживявания. Съвременната публика е приканена не само да оцени ръчната изработка, но и да усвои занаятчийски умения, допринасяйки за съхранението и предаването на занаятите.

Майстор Иво Стоянов, известен български дървостругар демонстрира уменията си в дървостругарството – изкуство, което усъвършенства още от 2000 г. в музей „Етър“. Освен български занаяти, посетителите имаха възможност да наблюдават демонстрации на традиционни занаяти от региона на Крапинско-Загорската жупания, представяни в музея „Старо село“ още от 90-те години на XX век.

Откриването започна с изпълнение на песента „Добре дошъл, приятелю“ от етно сдружение Зипка, създавайки топла и празнична атмосфера. Директорката на музея Анита Паун Гаджа приветства присъстващите, а кураторката на изложбата Тихана Кушенич разказа за над 20-годишното ползотворно сътрудничество между двата музея на открито.

Росица Бинева, ръководител на проекта, главен уредник в музей „Етър“ и съавтор на изложбата, реализирана с подкрепата на Национален фонд „Култура“ – България, представи подробно концепцията и посланията на експозицията. Тя подчерта включването на мултимедийни елементи – видеа на екрани и таблети, както и виртуална реалност с преживяване озаглавено „Дървостругарството какво е? Станът защо е?“. Специален детски модул пък позволява на най-малките посетители чрез игри да научат как се изработват традиционни предмети.

В края на събитието се изказа и Драгутин Улама, заместник-председател на Занаятчийската камара на Крапинско-Загорската жупания, който подчерта значението на подобни инициативи за опазване на културното наследство. Той акцентира върху дългогодишната ангажираност на Камарата с опазването на традиционните умения и тържествено обяви изложбата за открита.

„Наследството на занаятчията. 15 истории от музей „Етър“

„Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“

Сподели в

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *