Организатор
Регионален етнографски музей на открито „Етър“ – Габрово.
Цели на конкурса
- да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата;
- да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора;
- да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали.
Условия за участие
В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.
Получените в музея плашила не се връщат. След приключване на журирането се експонират на територията на музея. Това изисква да са направени от устойчиви материали и да са с човешки ръст.
Плашилата за конкурса, придружени с наименование на категорията, в която се състезават, имена на участниците, възраст, клас, име на училище /клуб, читалище/, активен e-mail, адрес и телефон за контакт се изпращат на адрес: Габрово 5309, ул „Ген. Дерожински“ № 144, Регионален етнографски музей на открито „Етър“, за конкурс „Бостанско плашило“.
История на конкурса
За първи път конкурс за плашила е организиран през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини, днес провокира смях и веселие. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила вземат участие в ежегодния международен габровски Карнавал.
Пандемията от COVID-19 преобърна света. 2020 година беше изпитание и за екипа на музей „Етър“. Водени от всеобщото желание, да се избавим от вируса възможно най-скоро, ние решихме да създадем „извънредна“ категория, за изданието на конкурса през настоящата година, с тема „Да изплашим коронавируса!“.
Конкурсни категории
- Традиционно плашило;
- „Да изплашим коронавируса!“.
Критерии при журирането
Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век. За останалите категории е допустимо използването на елементи от синтетичен материал.
Награди
Участниците, класирани на първо, второ, трето места във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ.
По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.
Състав на журито
Председател: Йордан Белев, илюзиониста и президент на QUICK HANDS Project;
Членове: Мирослав Живков, дизайнер на музей „Етър“, Светлана Михайлова, връзки с обществеността на Музей „Дом на хумора и сатирата“.
График на конкурса
Начало – 10 февруари 2021 г.
Срок за приемане на плашилата – 19 април 2021 г.
Журиране и експониране – 20–22 април 2021 г.
Награждаване – 24 април 2021 г.
Изложба на открито – 24 април – 31 август 2021 г.
За повече информация
Любомира Иванова: +359884 772 415
Дамян Христов: +359897 429 296