Творбите на етърските дърворезбари Цветомир и Калоян говорят сами за себе си

Публикувана на 30.12.2024 в 10:58

Творбите на дърворезбаря Цветомир Минчев правят впечатление. Създадени по традиционна техника в работилницата в музей „Етър“, те привличат погледите на посетителите със съчетанието между съвременност и минало. Цветомир е творец със собствен стил, а като такъв вече се изгражда и сина му Калоян, който от дълги години е неотлъчно да своя баща. Двамата занаятчии имат признанието на публиката не само в България, но и в чужбина. Продукцията им е представяна дори на нетрадиционни за българско присъствие места, каквито са Китай и Малта, например.

В края на октомври 2024 година етърските дърворезбари проведоха майсторски клас в Малта. Цветомир и Калоян обучаваха две групи от по 8 и 9 човека. Майсторският клас се реализира съвместно от музей „Етър“ и Занаятчийската камара на Малта, между които преди две години бе сключен Меморандум за сътрудничество.

През май 2019 година шест творби на дърворезбаря Цветомир Мичев бяха представени на голямото Международно изложение в китайския град Суджоу и предизвикаха огромен интерес от страна на посетителите.

Това място с население над 8 милиона души, разположено близо до важния икономически център Шанхай, има стратегическо значение и е член, както и Габрово (благодарение на музей „Етър“), на Мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО.

Китай е известен с дърворезбата си – предимно миниатюрна, и представената от етърския майстор, която е много различна от тяхната, им прави впечатление.

Самите форми на представената дърворезба от майстор Цветомир Минчев, по едри от тези, с които са свикнали, провокираха китайските посетители да наблюдават с внимание, да се вглеждат в предметите му.

Пред посетителите в музей „Етър“ и Цветомир, и Калоян не са многословни. Предпочитат да пестят думите си, защото знаят, че творбите им говорят сами за себе си. И всеки човек може разбере езика им.

Свети Спиридон – покровител на занаятчиите

По повод 12 декември, деня на св. Сиридон – покровител на занаятчиите, в поредица от статии представяме майсторите на музей „Етър“.

Пазим миналото, градим мостове към бъдещето!

Научете 60 лични истории, свързани с музей „Етър“! До края на 2024 – годината, в която музеят става на 60, ще ги откривате на различни места – по чаршията, във водните съоръжения и другите архитектурни обекти, в разказите на майсторите и екскурзоводите, в публикациите на официалния сайт и социалните мрежи на музея. Предстои Ви едно незабравимо пътешествие, което да стане Ваша лична история, свързана с възрожденското съкровище на България – музей „Етър“.
Сподели в

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *