Мартин Димитров – най-младия майстор в музей „Етър“

Публикувана на 30.12.2024 в 10:12

Куюмджията в музей „Етър“ Мартин Димитров става майстор още преди да навърши 30 години. Той поема занаята в свои ръце от Тинчо Димитров – стар и известен майстор, който е негов баща. Директорът на музей „Етър” проф. д-р Светла Димитрова представя Мартин на китайския културен аташе и го препоръча горещо за участие в съвместни инициативи. Това става при посещение на дипломата в Габрово.

Резултатите не закъсняват. През 2019 година майстор Мартин Тинчев и Калоян Минчев, син на дърворезбаря в „Етър” Цветомир Минчев, пътуват до Китай, където различни държави показват своето национално културно наследство. Проф. д-р Светла Димитрова договаря разноските по пътуването и пребиваването да са за сметка на приемащата страна. В продължение на седмица занаятчията представя по един достоен начин традициите на българското куюмджийство. Добрите продажби и липсата на разходи са отличен стимул за един амбициозен млад човек, решил да продължи родовата традиция. И един ден да стане по-известен дори от баща си?

Калоян Минчев и Мартин Тинчев по време на посещението в Китай. Снимката е на Горан Ристович.

Поканата е по линия на Мрежата от творчески градове към ЮНЕСКО, част от която е Габрово, благодарение на музей „Етър”.

Мартин Димитров е роден в гр. Габрово. Усвоява занаята от своя баща Тинчо Димитров, дългогодишен майстор куюмджия в музей „Етър“. В музей „Етър“ работи от 2011 г. Член на Националната занаятчийска камара от 2014 г.

Владее отлично трите основни техники, използвани в куюмджийския занаят още от времето на Българското възраждане – леене, изчукване и филигран. Най-много го привлича филигранната техника, с която създава изящни ажурни форми. Изработва както реплики на старинни накити и украшения, така и свои авторски изделия.

Свети Спиридон – покровител на занаятчиите

По повод 12 декември, деня на св. Сиридон – покровител на занаятчиите, в поредица от статии представяме майсторите на музей „Етър“.

Пазим миналото, градим мостове към бъдещето!

Научете 60 лични истории, свързани с музей „Етър“! До края на 2024 – годината, в която музеят става на 60, ще ги откривате на различни места – по чаршията, във водните съоръжения и другите архитектурни обекти, в разказите на майсторите и екскурзоводите, в публикациите на официалния сайт и социалните мрежи на музея. Предстои Ви едно незабравимо пътешествие, което да стане Ваша лична история, свързана с възрожденското съкровище на България – музей „Етър“.
Сподели в

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *