Събор на свети архангел Михаил и другите небесни безплътни сили

Публикувана на 08.11.2024 в 09:03

В православното християнство 8 ноември е празникът Събор на свети архангел Михаил и другите небесни безплътни сили. Архангел Михаил е най-силният от седемте главни ангели, пазител на душите и борец против злото и духовете на тъмнината, защитник на християните от дявола, предводител на Христовите армии срещу езичниците и пазител на нашите души. В иконописта светецът е рисуван с огнен меч и копие, с което пробожда злото. Най-известен е като пратеник на Бога, по чието нареждане прекъсва земния път на човеците. И не пропуска никого.

Всички знаем приказката за човека, решил да сподели отгледаната от него диня с някой добър и справедлив. Срещнал Господ, но не я срязал, защото чува молбите на едни, а жалбите на други – не. Не дал и на орисницата да хапне, че на някои нарича богатство, а на други – болести и мъки. Споделил я с архангел Михаил, който взема душите на всички без разлика кои и какви са, не приема дарове и не чува молби, защото според някои ушите му са вързани. Излиза, че най-добър, справедлив, неподкупен и безпристрастен е душегубецът, водачът на небесното войнство Михаил… Безмилостен, но не и жесток, е ангелът на смъртта към душите, макар че според заслугите на човека на един подава ябълка, намазана с мед или китка и взема душата му с перо, а на друг я вади с копие и реже с меч.

Предците ни вярвали, че ако умиращият се усмихва, значи Архангелът му е подал златна ябълка, а ако страда – горчива чаша. Смята се още, че макар и неподкупен, ако светецът бъде почетен с традиционната за деня му трапеза, човек може да се надява на по-лека смърт. А също, че по-състрадателен е душевадецът към сиромасите, за чиито души се застъпва пред Бога.

Връзката със смъртта предопределя съботата преди деня на архангел Михаил да е посветен на Голямата или Великата задушница, на която близките на покойниците раздават храна за душите им, измолвайки прошка от Господ за греховете им.

На самия Архангеловден се прави обредна трапеза, на която има пита – рангелов хляб, вино, варено жито, боб, шилешко или овче месо, плодове. Много села имат на този ден сборове, лични, родови и общоселски курбани, църквите с името на архангела имат храмови празници.

Професионален празник е за полицаи, месари и колбасари. След Архангеловден започва Коледния пост и очакването да се роди божието чедо, което да обнови света, да донесе благодат и надежди на людете.

На Архангеловден именници са всички с имена Ангел, Ангелина, Анджела, Милка, Милица, Милан, Милчо, Милен, Милко, Михаил, Огнян, Пламен, Радка, Райко, Райна, Рангел, Рафаил, Рая, Руси, Радослав, Серафим, както и техните производни.

Автор на текста е Румяна Денчева, уредник в музей „Етър“

Сподели в

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *