Чикако Сато открива тайните на растителните багрила в музей „Етър“

Публикувана на 11.10.2024 в 10:28

Японката Чикако Сато идва в Габрово през 2004 г. като студентка по арттекстил и дизайн в университета „Джошиби“ в Токио и доброволка от JICA (Японската агенция за международно сътрудничество). В партньорство с музей „Етър“ през 2004 – 2005 г. тя реализира съвместен проект „Боядисване с растителни багрила“.

За това време Чика, както я наричат нейните приятели в музея, с голям ентусиазъм и професионален подход събира, изследва и проучва българските традиции в багренето с растителни багрила. Като част от проекта е издадена книжка на български и английски език с техники на боядисване, а изложба в музея с грижливо изработени каталози представя богатата палитра на цветовете, добити от природата. В проучването, събирането на растения и изработката на мострите на Чикако помагат Лилия Лекова и Димитрина Йорданова от музей „Етър“.

„През двете години, които прекарах на Етъра, природата беше много близо до мен и на сърцето ми беше леко. Тук мислих свободно и ми дойдоха нови идеи. Когато се разхождах из околността, всеки ден ми показваше нещо различно. И от ден на ден ми ставаше много хубаво. Изненадите ми доставяха удоволствие, даваха нови сили за работа и преодоляване на трудностите. Затова имах добра, ползотворна работа и изложбата стана впечатляваща. Аз подарявам експонатите на музея. Така връзката между нас ще продължи. И това най-много ме радва. Двете години изминаха бързо. Но те не са край, а са начало на обща, бъдеща работа. Отнасям със себе си прекрасни спомени от „Етър“ и стопаните му.“– записва Чикако в почетната книга на музея.

Японката наистина не прекъсва връзките с България. През 2010 г. тя участва в първата ежегодна международна изложба за хартиено изкуство малък формат в София, организирана от арт студио „Аматерас“. Включени са 50 автори от 17 държави със 120 произведения. Чикако получава специална награда – Гран при и право на изложба в София през 2011 г.

Тогава специалистите от музей „Етър“ я канят отново в Габрово. От 5 до 26 октомври 2011 г. е представена авторската изложба „Коприненият свят на Чикако Сато. Багри от природата“.

Японката поддържа добри връзки с Посолството на България в Токио и участва в различни форуми за популяризиране на страната. Участва в изложби, провежда работилници и творчески ателиета за японци, които се интересуват от българската култура. През октомври 2023 г. Чикако Сато за пореден път е лектор на събитие по багрене на тъкани, запознава участниците с технологията за изработване на гайтани и употребата им в български традиционни носии, показва как се изработват брошки от гайтан. Като специалист по багрене и автор на художествени произведения тя има десетки персонални представяния и участия в изложби на текстилни творби и конкурси по текстил в Япония и десетки страни по света. Автор е на десетки арт инсталации и интериорно обзавеждане на престижни културни институти и университети в страната на изгряващото слънце, Франция и Финландия. Носител е на много отличия и награди. През годините е сътрудник към факултета по изкуствата в университета „Мейсей“, Токио и Университета по изкуство и дизайн „Йошиби“, Токио.

Всички статии от рубриката 60 години музей „Етър“

Пазим миналото, градим мостове към бъдещето!

Научете 60 лични истории, свързани с музей „Етър“! До края на 2024 – годината, в която музеят става на 60, ще ги откривате на различни места – по чаршията, във водните съоръжения и другите архитектурни обекти, в разказите на майсторите и екскурзоводите, в публикациите на официалния сайт и социалните мрежи на музея. Предстои Ви едно незабравимо пътешествие, което да стане Ваша лична история, свързана с възрожденското съкровище на България – музей „Етър“.

Автор на текста: Дамян Христов, уредник в отдел „Занаяти“

Сподели в

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *