Всяка втора жена на света се нарича Мария
Р. Ралин
Дева Мария е майка на спасителя Иисус, застъпница на човеците пред Божия престол, защитница на семействата, помощница на родилките и майките. На нея се молят жените за рожба, на нея палят свещ за здраве болните, тя е утешителка на страдащите. Ако в традиционния календар имаше ден на жената – това щеше да е той – Голяма Богородица – 15 август.
Денят на успението (смъртта) на Дева Мария е един от най-големите християнски празници. Според преданието, по волята на Богородица, предизвестена за кончината си, при нея се събират апостолите, за да се простят с нея и да я погребат. За сбогуването закъснява само апостол Тома, заради когото отварят гробницата на Мария и апостолите виждат, че тялото го няма. Така те разбират и се уверяват, че Богородица е възкръснала. Скоро получават потвърждение и от самата нея, явила им се обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“
Религиозният празник на св. Богородица се преплита с обредите в народната традиция. След тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените раздават за здраве на живите и за помен на починалите близки. Вярващите даряват църквата и търсят покровителството на Божията майка за решаване на житейските си проблеми.
15 август е край на Богородичните пости и на много места денят е избран за лични и общоселски курбани, за родови и землячески срещи. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, пиле, жито, царевица. Задължително е опитването на диня и грозде. Денят е очакван с трепет от момите и ергените, защото след него започват седенките, обещаващи сърдечни трепети и семейно щастие. А те са под покровителството на Дева Мария.
Мария, Мери, Мириам/Мариам, Мариана/Марияна, Мари, Мариета, Маруся, Мара, Марая, Марица, Маринела, Мерилин, Марика, Марибел, Мариела, Маша, Преслава, Панайот, Марио, Марий – на много езици и религии хората славят името на Богородицата, наричайки децата си на нея. Защото майката – земна или небесна, е единственото божество, което не познава атеисти. И ще е така, докато има хора, родени от жена.
Още по темата:
Първата седянка се „заклажда“ на Голяма Богородица
Автор: Румяна Денчева, уредник „Духовна култура“ в музей „Етър“