„Тюфекчийството в дигиталния свят“

Публикувана на 14.08.2024 в 15:32

Проектът „Тюфекчийството в дигиталния свят“ се реализира с подкрепата на Министерство на Културата по обявена сесия за целево финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии в периода декември 2023 г. – юни 2024 г.

Трима майстори показват как се прави кремъчен пищов

Той включва дейности по опазване на движимото и нематериалното културно наследство, отнасящи се за тюфекчийството, познато още като оръжейничеството. Това е един от малкото комплексни традиционни занаяти, изискващ специфични умения за работа с дърво, желязо, благородни и неблагородни метали, кост, рог и др.

В миналото в границите на Османската империя някои от най-големите центрове за производство на оръжие се намират в Сливен, Габрово, Никопол, Казанлък и др. В Габрово най-висок връх на развитие занаятът достига през XVIII и първата четвърт на XIX век.

В днешно време тюфекчийството се определя като занаят в риск, при който е застрашено предаването на традицията, знанията и уменията, поради критично малкия брой практикуващи майстори. Тези особености превръщат съхраняването, документирането и дигитализирането му в истинско предизвикателство, което е успешно преодоляно от екипа на проекта: Росица Бинева – главен уредник в отдел „Занаяти“ – ръководител на проекта, Павлина Дамянова – уредник в отдел „Духовна култура“, Дамян Христов – уредник в отдел „Занаяти“, Тихомир Пенов – фотограф, Тихомир Църов – PR и Минка Новакова – финансист.

Благодарение на уменията на занаятчиите Ивелин Вощански от град Ветрен – майстор ножар и ковач, изработващ дамаска стомана; Димитър Мирчев от град Батак – майстор тюфекчия, извършващ изработка, ремонт и реставрация на старинно оръжие; Илия Петков от град Плевен – майстор по художествено леене на метали и изработка на детайли за кремъчен и капсулен механизъм и бижутер, се създаде двуезичен филм, който достъпно и популярно представя етапите на изработване на традиционен балкански тип кремъчен пистолет.

Видеоразказът „Как се прави кремъчен пищов“ запознава зрителя със специфичните умения, необходими за изработването му и преосмисля представата за ръчното огнестрелно оръжие не само като символ на господство, а и като пазител на неговия притежател, скъпа и естетически издържана вещ, която показва социалното положение на собственика.

Филмът се прожектира в кино залата на Музейния център.

Освен документиране на технологията за изработка на кремъчен пищов, с помощта на фирма „Перфект“ ЕООД, гр. Габрово, се извърши  3D дигитализация на движими културни ценности (ДКЦ) –  инструменти, оръжие, предмети, свързани с изработката на оръжие в миналото и съхранявани във фонда на музей „Етър“. Използваните дигитални формати са достъпни във всички популярни софтуерни приложения за последваща обработка и поставят основата на музейната дигитална колекция, която гарантира съхраняването за бъдещите поколения на част от културното ни наследство. Те са публикувани на специална платформа за дигитални изображения  към сайта на институцията, с описание на български и английски език и са достъпни онлайн за потребители от цял свят.

Колекция от 3D обекти

Дигитализацията помага за съхраняването на музейните експонати в цифров формат. Този процес е важен за опазване на културното наследство и за предотвратяване на унищожаването на артефактите.

Създадените дигиталните ресурси на музейните колекции могат да бъдат ползвани от образователни, културни, научни институции и неправителствени организации за обучение и изследвания. Ученици, студенти и ценители на занаятчийските традиции могат да изучават и анализират експонатите без да се налагат физическото им присъствие в музея.

Росица Бинева, главен уредник в отдел „Занаяти“

Сподели в

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *